Kolekcje
Promocje
Półka RIVIERA 107cm styl skandynawski
Półka RIVIERA 107cm styl skandynawski

179,00 zł

Cena regularna: 220,00 zł

Najniższa cena: 179,00 zł
szt.
Witryna RIVIERA 90cm drewniane nogi, styl skandynawski
Witryna RIVIERA 90cm drewniane nogi, styl skandynawski

844,77 zł

Cena regularna: 993,85 zł

Najniższa cena: 844,77 zł
szt.
Półka RIVIERA 107cm styl skandynawski
Półka RIVIERA 107cm styl skandynawski

179,00 zł

Cena regularna: 220,00 zł

Najniższa cena: 179,00 zł
szt.
Czarna konsola glamour z szufladami, złota podstawa ze stali
Czarna konsola glamour z szufladami, złota podstawa ze stali

1 848,00 zł

Cena regularna: 2 266,59 zł

Najniższa cena: 1 771,60 zł
szt.
Czarny hoker CENTURI 70 cm polipropylen
Czarny hoker CENTURI 70 cm polipropylen

298,83 zł

Cena regularna: 346,00 zł

Najniższa cena: 298,83 zł
szt.
Tapicerowane krzesło welurowe glamour czarny metal złote nóżki - DIVA
Tapicerowane krzesło welurowe glamour czarny metal złote nóżki - DIVA

343,00 zł

Cena regularna: 550,00 zł

Najniższa cena: 343,00 zł
szt.
Welurowe krzesło tapicerowane glamour czarno-złote metalowe nóżki -  DIVA
Welurowe krzesło tapicerowane glamour czarno-złote metalowe nóżki - DIVA

533,00 zł

Cena regularna: 550,00 zł

Najniższa cena: 533,00 zł
szt.
Welurowe krzesło tapicerowane glamour czarno-złote nóżki - DIVA
Welurowe krzesło tapicerowane glamour czarno-złote nóżki - DIVA

343,00 zł

Cena regularna: 550,00 zł

Najniższa cena: 343,00 zł
szt.
 Tapicerowany hoker welurowy glamour z oparciem, khaki, złota podstawa - MERLOT
Tapicerowany hoker welurowy glamour z oparciem, khaki, złota podstawa - MERLOT

544,00 zł

Cena regularna: 798,00 zł

Najniższa cena: 544,00 zł
szt.
MERLOT tapicerowane krzesło z podłokietnikiem glamour khaki, złote nogi
MERLOT tapicerowane krzesło z podłokietnikiem glamour khaki, złote nogi

422,00 zł

Cena regularna: 647,00 zł

Najniższa cena: 422,00 zł
szt.
Fotel wypoczynkowy NIDER orzech, czarna ekoskóra, drewniany korpus
Fotel wypoczynkowy NIDER orzech, czarna ekoskóra, drewniany korpus

977,80 zł

Cena regularna: 1 103,29 zł

Najniższa cena: 977,80 zł
szt.
Fotel biurowy NIREDO różowy obrotowy
Fotel biurowy NIREDO różowy obrotowy

327,01 zł

Cena regularna: 384,72 zł

Najniższa cena: 327,01 zł
szt.
Styl skandynawski – wnętrza, w których się zakochasz
Styl skandynawski – wnętrza, w których się zakochasz

Wnętrza w stylu skandynawskim

Kiedy świat odkrywał styl skandynawski, nikt nie miał pojęcia, że będzie tak popularny. Modny do dziś nurt okazał się najpraktyczniejszym sposobem na aranżację przyjaznych i dobrze prezentujących się wnętrz. W czym tkwi jego sekret i jak go wprowadzić na salony przeczytasz w tej publikacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego?
  • Jakie meble prezentują nurty skandynawskie?
  • Jakie dodatki są uzupełnieniem skandynawskich aranżacji? 

To najbardziej plastyczny styl, który mocno wiąże się z estetyką pomieszczenia. Prosty, naturalny i jasny – tak w skrócie można opisać skandynawski nurt. Mocno odwołuje się do natury i hołduje wnętrzom pełnym światła. Jest minimalistyczny, a biel wyniósł na szczyt aranżacyjnej palety barw.

Styl skandynawski – geneza i opis trendu

Trend skandynawski łączy w sobie kulturę i historię wszystkich państw krajów północnych. Trudno do końca rozstrzygnąć, gdzie się dokładnie narodził, ale czerpie zarówno ze szwedzkiej surowości, fińskiej prostoty i duńskiej radości dostrzegania dobra wokół siebie i tworzenia harmonii.

Historia stylu skandynawskiego 

Za prekursora trendu uważa się malarza i architekta wnętrz – Carla Larssona, który w latach 30. po raz pierwszy zaprezentował serię akwareli, przedstawiających jasne i wypełnione światłem wnętrza swojego domu. Biel dominowała w obrazach, rozjaśniając mrok pozbawionych słońca szwedzkich pomieszczeń, co było nietypowe jak na tamte czasy. Dużą cegiełkę do rozwoju stylu przyłożyli designerzy duńscy i fińscy, którzy w tamtym właśnie okresie zaczęli tworzyć zupełnie nowe rodzaje mebli. Były to proste i praktyczne formy, całkowicie nowatorskie, które potem stały się bazą do tworzenia klasycznych mebli skandynawskich. Meble ze Skandynawii zachwyciły całą Europę, a w latach 50. oczarowały również Stany Zjednoczone. Wzornictwo skandynawskie zachwycało przyjaznym człowiekowi designem i ceną. Były to pierwsze meble na świecie, które miały trafić do mas. Taki zabieg się opłacił, bo od prawie stulecia skandynawskie wnętrza cieszą użytkowników na całym świecie 

Charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego

Meble skandynawskie miały wyróżniać: niezawodność, trwałość i funkcjonalność. Skandynawowie wypracowali swój własny styl tworzenia, oparty na prostocie i lekkości. Praca nad meblami dawała radość, motywowała do odważnych kreacji, a nabywcy oferowała maksymalny komfort użytkowania. Pewne motywy, jak zwężające się ku dołowi nóżki stolików czy kanap oraz charakterystyczne trójnogi, powstałe w tamtych czasach, funkcjonują w stylu skandynawskim do dziś. Design mebli podkreśla mocne przywiązanie do natury. Jej piękno jest wyeksponowane w bryle jako naturalne usłojenie drzewa i lite struktury.

Wnętrza w stylu skandynawskim promieniują światłem. Dużo w nich okien – naturalny dopływ promieni słonecznych gwarantuje jasność i przestronność. Wszystko po to, by uczynić ciemne, skandynawskie pomieszczenia przytulnymi, stąd też wszechobecna w nich biel. Tak przyjazne wnętrza mają sprzyjać dobremu życiu w otoczeniu bliskich, co trafnie opisuje duńskie słowo hygge. W salonach często goszczą kominki. Kluczowe są również dodatki: lampy z ciepłym światłem i przytulne koce. Skandynawski dom, dzięki odpowiednim meblom i dekoracjom ma zapewniać wszystkim wytchnienie, po całym dniu pracy. To miejsce, w którym chce się przebywać.

Meble, które sprawdzą się w skandynawskim wnętrzu

Meble skandynawskie mają spójnie wkomponowywać się w tło pomieszczenia, a jednocześnie stanowić praktyczne uzupełnienie pokojów. Meble w wersji scandi urzekają wysublimowaniem i przewidywalnością, ale jednocześnie są wyjątkowe i tak charakterystyczne, że nie sposób je pomylić z innymi rodzajami.

Charakterystyka mebli skandynawskich

Nordycka prostota jest mocno widoczna w skandynawskich meblach. To surowe i nieskomplikowane linie, poprowadzone w przewidywalny sposób, choć nie brakuje też designerskich zaskoczeń – zmyślnych kreacji mebla, ale zawsze opartych na minimalizmie. 

Skandynawskie meble zachwycają: 

  • prostą i czystą bryłą – dzięki niej wnętrze jest zawsze harmonijne i uporządkowane,
  • gładką powierzchnią – nie ma w nich żłobień i ozdobnych uchwytów, bo to jednolite, ale eleganckie fronty,
  • jasnym kolorem – zwykle to naturalne odcienie jasnego drewna, biel i mlecznej szarości,
  • lekkością – uniesienie mebli na cienkich, drewnianych nóżkach ma uczynić z nich formy delikatne i przyjazne,
  • funkcjonalnością – to praktyczne szafki, które są pojemne, modułowe i łatwe w szybkiej zmianie aranżacji, a dodatkowe szuflady i półki pozwalają na ukrycie wielu gadżetów. 

Główny zadaniem skandynawskich mebli jest dobrze pełnić swoją rolę i ułatwiać codzienność domownikom. We wnętrze wpisują się z elegancką i perfekcyjną precyzją. 

Surowce w stylu skandynawskim

Styl skandynawski stawia na naturalność i to z natury czerpie rustykalność oraz wykorzystuje wszystkie materiały, z których da się coś zrobić samemu. W trendzie mocno dominuje hand made, dlatego najpopularniejszym surowcem do produkcji mebli i podłóg jest drewno – zarówno to naturalne, jak i bielone. Prym wiedzie sosna, buk oraz olcha. Dzięki temu formy są lekkie i wytrzymałe, przez wiele lat zachwycają swoim pięknem. To właśnie drewno i jego inne dodatki sprawiają, że styl skandynawski jest tak przytulny. I choć to ono króluje w takich wnętrzach, nie brak w nich również kamienia, rattanu, wikliny czy szkła. Meble z palet, czy lite fronty dobrze wpisują się w ten nurt. To również naturalne tkaniny: len, bawełna, wełna i juta.

Kolory mebli skandynawskich

Styl i kolorystykę mebli skandynawskich mocno wyróżnia neutralizm. Oprócz bieli często wykorzystywane są szarości i delikatne kremy. W odmianie duńskiej dopuszcza się stosowanie pasteli oraz mocniejszych odcieni w roli pojedynczych akcentów. Styl fiński stawia na kontrasty, w których biel to dominujący kolor zestawiany z czernią, grafitem i ciemnym brązem. Styl szwedzki jest najbardziej surowy ze wszystkich skandynawskich odmian. To trend w meblarstwie pełen naturalnego drewna i bieli. Ważne jest, by wszystkie wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione i przestronne. 

Typowe rodzaje mebli skandynawskich

Jakie meble najlepiej podkreślą wnętrza w stylu skandynawskim? Wszystkie, które sprzyjają rodzinnym spotkaniom i poprawiają komfort codziennego życia. W takich wnętrzach nie może więc zabraknąć kilku istotnych sprzętów.

  • Skandynawski stół – to najważniejszy mebel w tej aranżacji, podtrzymujący ideę hygge. Duży i obowiązkowo drewniany blat stołu może prezentować kształt prostokąta, owalu lub okręgu. Zarówno proste, jak i delikatnie wygięte na zewnątrz nogi skandynawskiego stołu to charakterystyczne cechy mebla. Bryłę tworzy jasne, lite drewno lub pomalowane na biało. Oba połączenia w jednym meblu to często spotykany design stołu w stylu skandynawskim, który dobrze wygląda, kiedy jest oświetlony wiszącymi nad nim lampami.

  • Skandynawskie krzesła – proste, minimalistyczne siedziska, oparte na klasycznych geometrycznych liniach to drewniane krzesła pasujące do tego nurtu. Styl krajów północnych na pierwszym miejscu stawia jednak wygodę, dlatego przy stole można spotkać inne wersje skandynawskich krzeseł. Są to ergonomiczne siedziska, eksponujące opływowe, przyjazne profile np. w kształcie kubełkowego i tapicerowanego miękką tkaniną mini fotela. Koniecznie z nogami z jasnego drewna. Nowoczesne i typowo skandynawskie krzesła to awangardowe łączenie jasnych, drewnianych trójnogów z białym siedziskiem uformowanym z tworzywa sztucznego.

  • Szafa w odsłonie scandi – szafa w stylu skandynawskim musi prezentować proste fronty i lekki design, który nie przytłoczy całej aranżacji pomieszczenia. Korpus szafy jest uniesiony na nóżkach, co odciąża monumentalność mebla. Skandynawska szafa to raczej dwuskrzydłowy, praktyczny mebel, który nie jest duży i zbyt wysoki, by nie zabierać wnętrzu przestronności.
  • Komoda w wersji skandynawskiej ma bardzo oszczędny design. Minimalizm podkreśla praktyczną, ale elegancką prostotę mebla. W tym stylu komody wyróżniają się lekkością bryły i geometrycznym kształtem. To jasne akcenty pomieszczenia, które prezentują ergonomiczne miejsce do przechowywania. Smukła, nieduża bryła uniesiona na wąskich nóżkach skandynawska komoda wprowadza do wnętrza sporo świeżości.
  • Regał eksponujący skandynawskie wzornictwo ma prosty profil, w którym półki tworzą geometryczne zarysy. Jego kształt, choć jest przewidywalny, nie musi mieć symetrycznych granic. Skandynawski regał  pomimo zwyczajności często prezentuje ciekawe i nieregularne formy. By do bryły wprowadzić więcej światła, nie zabudowuje się tyłu. To z reguły wersje złożone zarówno z otwartych półek, jak i zamykanych szafek.
  • Stolik kawowy – to jedno, dwu lub trzyczęściowy mebel, które stanowi parę sofy lub fotela. Charakterystyczne stoliki skandynawskie nie są wysokie, mają biały blat, uniesiony na czterech lub trzech nogach i prezentują owalny kształt. To przyjazne formy, które można łatwo przesunąć i zaadoptować w strefie odpoczynku. Stolik kawowy w stylu skandynawskim może być również prostokątnym meblem a jego blat pod spodem odsłaniać dodatkowe szuflady. 
  • Skandynawska sofa – typowa sofa w stylu skandynawskim powinna wyróżniać ją wysoka funkcjonalność i ergonomiczny kształt. Sofy w tym trendzie to wygodne siedziska, które zapewnią odpoczynek wszystkim domownikom. Najczęściej mają opływowy profil i charakterystyczne, zaokrąglone krawędzie. Obowiązkowym wyposażeniem skandynawskiego wypoczynku są oparcia i podłokietniki. Tak jak każdy skandynawski mebel, korpus sofy jest również uniesiony na wysokich, jasnych i drewnianych nóżkach, by mógł prezentować się lekko. Mebel wyposażony jest w materiałowe poduszki.

  • Fotel – to must have skandynawskiego wnętrza, który jest dopełnieniem praktycznego i komfortowego pokoju dziennego lub sypialni. Skandynawski fotel tworzy wygodną strefę relaksu – typowy model to „uszak” z wydłużonym oparciem, podłokietnikami i podnóżkiem, który ma tkaninową strukturę w szarym kolorze i drewniane wsporniki. Niektóre wersje mebla zaskakują designem – we wnętrzach scandi spotyka się również proste klasyki z okresu PRL-u lub koktajlowe odmiany siedziska. 

Idealne tło do ekspozycji mebli skandynawskich

Meble w stylu skandynawskim muszą prezentować harmonię. Nie można jej osiągnąć bez odpowiedniego tła, które stanowią ściany i podłoga.

Jakie kolory ścian do wnętrz w stylu skandynawskim będą dobrą sceną do prezentacji delikatnych i naturalnych mebli?

Optymalną bazą jest biel, którą mogą być pomalowane wszystkie ściany albo można ją łączyć z dowolnymi barwami. W grę wchodzi nawet czerń, którą wykorzystuje się do uniwersalnych, biało-czarnych kontrastów w odmianie duńskiej. Elegancko prezentuje się pomieszczenie w dwóch kolorach: bieli i mlecznej szarości. Szarość to zresztą ponadczasowy kolor, który na skandynawskich ścianach tworzy idealne tło do prezentacji drewnianych lub białych mebli. Sporo tu kremów w odcieniu kości słoniowej i jasnych beżów. Można też pomalować ściany na pastelowe odmiany jasnego błękitu, zieleni, różu lub żółci. Dobrym rozwiązaniem są tapety, dekorujące jedną ścianę, które do wnętrza wprowadzają trochę dynamiki w postaci delikatnych wzorów. Ściany w skandynawskim stylu to niewiele barw, ale są one za to bogate w różnorodność odcieni.

Jakie kolory podłogi do wnętrz w stylu skandynawskim dobrze wpiszą się w trend?

Drewniana podłoga to w tym nurcie oczywistość. Tworzą ją długie, lite deski, w kolorze naturalnym lub bielonym. Pierwotne usłojenia drewna, pęknięcia i sęki to pożądane desenie, mocno cenione w stylu skandynawskim. We wnętrzach spotyka się również podłogi w miodowym odcieniu, a w nieco ciemniejszych aranżacjach, utrzymanych w fińskiej estetyce, dominują nawet drewniane deski w ciemnym odcieniu głębokiego palisandru.

Dekoracje podkreślające skandynawskie aranżacje 

Jakie ozdoby i dodatki do wnętrz w stylu skandynawskim najlepiej uzupełnią wnętrze? Skoro stół jednoczy rodzinę, to nie może zabraknąć na nim szklanych misek z owocami i przekąskami, a stoliki kawowe często dekorują duże, białe świece. Widoczne są także patery, dzbany, świeczniki, lampiony i wazony.

Dekoracje ścienne

Obrazy dekorujące ściany nie są dziełami sztuki, ale zazwyczaj reprodukcją grafik, rysunków lub plakatami, oprawionymi w proste ramy. To biało-czarne fotografie, które przełamują czystą, szpitalną biel. Ożywcze elementy natury mają postać naklejek i dekoracyjnych printów, malowanych na ścianach. Można do wnętrza wprowadzić fototapetę, nawiązującą do skandynawskiej, surowej natury. Jest tu także miejsce na ścienne lustra – proste tafle, najlepiej w okrągłym kształcie i delikatnej ramie. Na ścianach znajdują się także drewniane półki, które eksponują książki lub zielone rośliny doniczkowe.

Rośliny 

Związek z naturą to również zieleń w postaci dużych i wyrazistych roślin: figowców, fikusów, monster, palm, paproci i kaktusów. Okrągłe, owalne i zaokrąglone doniczki lepiej odpowiadają skandynawskim wnętrzom niż geometryczne kształty. To białe, piaskowe, beżowe, ciemnoszare lub czarne osłonki. Z kwiatów ciętych, którymi wypełnia się wazony to jasne odmiany róż, amarylisów i hortensji. Skandynawskie wnętrza zdobią też mchy i chrobotki oraz mini lasy zamknięte w szklanym pojemniku.

Oświetlenie

To istotna dekoracja, która jesienią i zimą, ciepłą barwą rekompensuje niedobór naturalnego światła. Oprócz lamp wiszących na środku sufitu i obowiązkowo nad stołem pojawiają się jeszcze kinkiety oraz lampy stołowe i podłogowe. Charakteryzują je minimalistyczne, drewniane formy ze sklejki. Część kloszy to przeźroczyste osłonki, ale mlecznobiałe i okrągłe kule to również spotykana wersja lamp w skandynawskich wnętrzach. Podobnie jak materiałowe i papierowe modele albo pełne prześwitów klosze z włókna szklanego lub ażurowo uplecionej wikliny. Kąciki do czytania oświetlają proste, metalowe lampy podłogowe.

Tekstylia

Są niezbędne w skandynawskim wnętrzu do tworzenia przytulności i kreowania przyjemnej aury. Stanowią je miękkie pledy, koce, lniane dekoracje i poduszki. Nie może zabraknąć również dekorujących podłogę dywaników i kobierców. Jaki dywan do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim pasuje najbardziej? Zamiłowanie do natury wskazuje na dywany z czystej bawełny lub jej połączenia z wełną. Kolorystyka jest typowa dla tego nurtu i żongluje pomiędzy bielą, szarością, czernią lub delikatnymi akcentami pozostałych barw. Duże okna mają wpuścić do środka jak najwięcej światła, dlatego w skandynawskich pokojach potrzebne są zwiewne tkaniny zacieniowujące. Jakie zasłony do wnętrz w stylu skandynawskim będą dobrym wyborem? Na pewno szyte z naturalnych tkanin: bawełny, lnu i płótna. Proste, pozbawione dodatkowych ozdób i wzorów tkaniny, w szarościach i bieli zdadzą tutaj egzamin. Przepuszczające światło zasłony doskonale sprawdzą się w małych i słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jeżeli okna gwarantują przepiękne widoki, można zrezygnować z ich dekorowania, co jest często spotykanym rozwiązaniem w stylu krajów północnych.

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Tak, by stworzyć spójną i komfortową dla wszystkich domowników przestrzeń.

  • stosuj jasne i neutralne kolory – zarówno na ścianach, jak i w wyposażeniu,
  • używaj lekkich, drewnianych mebli – o prostych frontach i korpusach, uniesionych na cienkich nóżkach,
  • twórz strefy relaksu – wygodna sofa, fotel czy stolik kawowy to obowiązkowe meble w tym stylu,
  • wybieraj naturalne surowce – jasne, lite drewno, wiklinę, kamień i szkło,
  • stosuj naturalne tkaniny – bawełnę, len, jutę, wełnę,
  • wpuść do środka dużo światła – duże, nieosłonięte okna i dobre oświetlenie to podstawa,
  • korzystaj z dodatków – czerp naturę z żywych roślin doniczkowych, podkreślaj styl czarno-białymi posterami i ocieplaj przestrzeń bawełnianymi dywanami.

Z pozoru chłodny i surowy styl ma również drugie oblicze – tworzy ciepłe i przytulne mieszkania, w których uwagę zwraca lekkość i świeżość. Nurt skandynawski ma wiele odsłon i możliwości aranżacyjnych. Warto je wykorzystać do kreowania wnętrz praktycznych i pięknych, bo to styl dla wszystkich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl